Fotbal Mundial. Ce este acest lucru și ce înseamnă acest cuvânt?

La fiecare 4 ani, se adună fanii fotbaluluiTelevizoare pentru a-și bucura echipa la Cupa Mondială. Acest turneu a fost fondat acum 80 de ani și de atunci nu și-a schimbat tradițiile. Oricine a reușit să ajungă la acest eveniment de fotbal, și-a amintit de viață. Milioane de oameni vin în țările care iau campionatul pentru a-și susține echipa națională și a vedea cum se ridică împotriva principalelor favorite ale turneului.

Originea cuvântului "Mundial"

campionatul mondial ce este

Recent, expresia "Campionatul Mondial"tot mai mult înlocuit cu cuvântul "Mundial". Ce este și când a fost folosit acest concept pentru prima oară? În 1982, turneul mondial de fotbal a luat Spania. Era ea, care a devenit locul de naștere al acestui cuvânt. Faptul este că "campionatul mondial" în traducere din spaniolă înseamnă "lume", iar cuvântul este citit ca "campionatul mondial". Interesant, titlul oficial al turneului mondial de fotbal nu conținea cuvântul "campionat mondial". Federația Internațională de Fotbal a dat numele turneului Copa del Mundo de Futbol - Espana 82. Au fost fanii și comentatorii care au contribuit la nașterea acestui turneu. În acel an, turneul a fost vizitat de mai mult de două milioane de oameni care au susținut 24 de puteri de fotbal.

Fanii au compus o varietate de cântece șicântece și comentatori de televiziune le-au susținut și au început emisiunile cu un salut cu cuvântul "campionatul mondial". Pentru prima dată, jucătorii spanioli de fotbal s-au simțit înșiși, pentru că au avut o mare responsabilitate. La acest turneu, echipa națională spaniolă nu a avut încă acea putere și măreție, spre deosebire de echipa națională de astăzi spaniolă, care a luat multe trofee pe arena europeană și mondială. În 1982, "furia roșie" a atins doar a doua etapă, unde a ocupat locul trei în grupa "B" și a ieșit din campionat. În campionatul mondial spaniol au strălucit alte echipe.

Echipa italiană triumfală

Campionii lumii fotbalului au fost italienii, care au lovit linia lor ofensivă și defensivă. A fost înscrisul italian Paolo Rossi, care a fost golgheterul principal când sa încheiat campionatul mondial.

cuvânt campionat mondial

Ce este - a fi un marcator de topechipa națională și să devină idolul a milioane de italieni - a simțit pentru prima dată. În acel an, Rossi a primit titlul de cel mai bun jucător din Europa și din lume. În finala turneului, italienii au reușit să bată echipa națională germană cu un scor de 3: 1, iar Rossi sa distins cu ultimul său, al șaselea gol, ceea ce a fost decisiv pentru el. Germanii au ajuns la ultima datorită unui reușit de lovituri de departajare, unde au câștigat o victorie asupra francezilor.

Cupa Mondială din Brazilia

După cum sa menționat deja, "Mundial" înseamnă"Worldwide", adică, din 1982, acest nume a fost folosit exclusiv în numele campionatului mondial. După cum știți, în plus față de Campionatul Mondial, desfășurat la fiecare patru ani, există Campionatul European, care determină, de asemenea, câștigătorul său la fiecare 4 ani. Cu toate acestea, turneul european pentru echipele naționale nu a câștigat o astfel de popularitate, prin urmare, nu are un nume special. Ceea ce înseamnă cuvântul "campionat mondial" poate fi înțeles la vizionarea ultimului turneu mondial de fotbal, desfășurat în Brazilia.

ce înseamnă lumea mundială
Fanii din toate țările din tribune au scandatsloganuri dedicate idolilor lor. În cele mai multe recenzii de fotbal, numele neoficial al turneului a fost deja folosit constant, deoarece cititorii, fără să știe chiar originea cuvântului, au înțeles din prima teză despre ce ar fi vorba.

Rusia - proprietarul Cupei Mondiale 2018

Separat, merită menționat faptul că în Rusia,2018 va găzdui următorul campionat de fotbal. Ce este, în cele din urmă toți rușii se vor simți singuri. Cele 11 orașe din Rusia vor găzdui 32 de echipe naționale pe terenurile lor de fotbal, care vor lupta pentru a se asigura că țara lor va deveni titlul de cel mai bun stat de fotbal din următorii patru ani. Cine știe, poate că este căpitanul echipei naționale ruse care va ridica trofeul principal al campionatului mondial deasupra capului ...